CO VĚDĚT PŘED ODLETEM DO JORDÁNSKA

neděle 1. září 2019


Není tomu ani 24 hodin, co jsem se vrátila z týdenního road tripu po Jordánsku. Proto jsem si pro vás připravila pár speciálních článků a mých postřehů z celé cesty.
Dnes si povíme pár zásadních věcí, na  které bychom před příletem měli brát zřetel.

1. KREDITNÍ KARTA
Normální člověk by začal nejspíše cestovním pasem, avšak já začínám zmiňovanou kreditní kartou. A proč? Protože my ji neměli. Svět se přeci nezboří, tedy pokud nemáte v plánu si vypůjčit auto. My to v plánu měli a proto jsem v danou chvíli nevěděla, jestli brečet a nebo raději nasednout na letadlo zpět do Česka. Po pár hodinách strávených na letišti a vymýšlení nového plánu, jsme přeci jen zkusili další a další auto půjčovnu. Chlapci z Budget se zlomili a přikývli i na debit kartu. Problém nastal i zde.  Na mé kartě rozhodně 10 000 Kč na vratnou kauci nebylo a tak jsme byli nahraní. Nakonec jim stačilo složit 350 JOD, které nám byly v den odletu navráceny.

2. CESTOVNÍ PAS, JORDAN PASS
Bez pasu si v Jordásnku neškrtnete. Nejen že ani neodletíte, jelikož se jedná o Asii, ale passport musíte ukazovat v každém hotelu, směnárně, památce i při běžné kontrole policejní či armádní hlídky.
Pokud chcete ušetřit nemalé peníze, rozhodně doporučuji si pořídit Jordan pass. Vyjde vás od 70 JOD do 80 JOD. Cena se odvíjí od vstupu do skalního města Petra. Základní balíček za 70 JOD nabízí pouze jednodenní vstup, my si proto pořídili lehce rozšířený za 75 JOD. V ceně máte také vstupy na více než 40 atrakcí po Jordánsku a především víza, která stojí na letišti 40 JOD. Já osobně měla JP fyzicky vytištěný a dostávala na něj razítka, avšak mému cestovnímu parťákovi jsem platila JP na místě (ach ti chlapi) a vystačilo jej mít i s QR kódem v telefonu.

3. POJIŠTĚNÍ ANEB JORDÁNCI ŘÍDÍ JINAK
Třetí opravdu velmi důležitá věc, je cestovní pojištění nejen vaší osoby, ale i vypůjčeného auta. Byla jsem připravená, že Jordánci řídí jinak....ale byl to ještě větší masakr, než v mých představách. Ammán je pro řízení zážitek sám o sobě. Neřeší pruhy, kolik aut se natěsno vedle sebe vejde, tolik pruhů tam je. Neznají blinkr. Blinkr je pro ně cizí slovo, většina z nich má vystrčenou ruku z okýnka, jakmile s ní lehce mává, pouští vás, ale pokud ji má pouze nataženou, znamená to POZOR JEDU A NEZAJÍMÁ MĚ, ŽE JSI TAM BYL PRVNÍ. Občas to bylo opravdu na těsno a musíte si hlídat každý bok svého auta. Jsou schopni přejet z druhé strany tři proudové silnice, protože si vzpomněli že musí vlastně odbočit. Kruhový objezd je kapitola sama o sobě, občas tam strávíte mládí a místo, aby se něco dělo, pouze se vytrubuje. Jestli vás někdo brzdí v levém pruhu na rychlostní silnici či dálnici, prostě ho vytrubte a vyblikejte dálkovými světly. Čekejte také na to, že vám na křižovatkách budou neodbytné děti otevírat dveře a nabízet vodu za pár piastres. Nebo to, že lidé přechod neznají a skáčou vám doslova pod kola, proplétají se kolonami projíždějících aut a tak vaše 25 minutová cesta na hotel se prodlouží o hodinu a půl. Během pár dní se tomuto způsobu řízení možná i přizpůsobíte nebo bude nadávat jako my, když policie s ambulancí na majáky musí čekat na červenou neboť nemají sebemenší šanci projet.

4. JE DOBRÉ MÍT PLÁN B
Než se vydáte do Jordánska, naplánujte si přibližnou trasu a místa, která chcete navštívit. Tohle platí všeobecně pro jakékoliv cesty. Občas se stane, že se plány změní a vy musíte tak přehodnotit celou situaci, je lepší mít vždy náhradní plány. Ubytování doporučuji přes Booking či Airbnb. Já osobně s Airbnb mám zlé zkušenosti, jelikož mi hostitel den před odletem ubytování zrušil a peníze nemám do teď. S Bookingem proběhlo vždy vše bez problému.  Stáhněte si také offline mapy, na které se můžete v 95% spolehnout. Ve zbylých 5% vás to navede na cestu, která v daném místě ani není.

5. BEZPEČNOST
Než sem odjela, všichni mě strašili, že Jordánsko není bezpečná země, určitě nás někde zastřelí, znásilní a nebo se staneme součástí teroristického útoku. Opak je pravdou. Je to úžasně bezpečná země a já se tam cítila dokonce bezpečněji než u nás v Ostravě! Na každém rohu najdete policejní hlídky, vojenské ozbrojené síly, které vám za každou cenu pomohou. Dokonce i když neumí anglicky, dva vojáci nám zastavili auto, aby nám pomohli najít cestu na Wadi Numeiru. Nehledě na tom, že během cesty vás mnohokrát policejní hlídky zastaví, projedete mnoho kontrolních bodů, při kterých vám zkontrolují kufr, pasy a s úsměvem popřejí příjemnou cestu.

6. VHODNÉ OBLEČENÍ
Myslete na to, že je Jordánsko muslimská země a proto upnuté mini šatičky s výstřihem až do USA nechejte doma. Ačkoliv jsou vůči turistům velmi shovívaví, je lepší mít ramena i výstřih zahalený a nedráždit tak místní muže a jinou kulturu. Co se týče koupání, čekejte že v bikinách upoutáte na veřejných plážích pozornost žen i mužů. Já osobně při koupání v mrtvém moři měla plavky s vysokým pasem a v batohu pro případ nouze šátek, který mě zahalí. V Akabě se rozhodně na veřejné pláží v bikinách nekoupejte, dovolit si to můžete v luxusních resortech, které obklopují velkou část pobřeží.

7. ÚSMĚV PROSÍM
Jestli mám vypíchnout jednu věc, která mě na Jordánsku opravdu potěšila, jsou to místní lidé. Ženy, muži, děti, kteří se na nás moc mile usmívali, mávali či dokonce nám nabídli i ovoce. Možná to bylo také díky kouzlu blond vlasů, jakmile jste blondýnka, čekejte daleko větší pozornost, vzdušných pusinek a dokonce žádostí na vyfocení se s vámi.

Těchto pár bodíku je pro vycestování nejdůležitější vědět. Možná bych ještě podotkla, že po celé zemi jsou retardéry, které snáze přehlédnete a můžete si na nich nepěkně poničit auto. V příštím článku se dozvíte, jak (ne)cestovat po Jordánsku, dám vám skvělé tipy na ubytování, koupačku v Akabě a představím vám, jak probíhal celý náš trip po krásném, ale velmi špinavém Jordásnkém hašimovském království.


2 komentáře

  1. To jsou skvělé tipy! :) Hrozně moc chci navštívit Jordánsko, hlavně to skalní město, Petra :) Doufám, že mi ten sen brzy splní a já budu čerpat z tvých tipů, jak se připravit na cestu :)

    OdpovědětSmazat
    Odpovědi
    1. Já věřím, že určitě brzy podíváš! :) Z Jordánska jsem si odnesla plno smíšených pocitů. Těch dobrých i těch špatných. Ale Petra, ta bude v srdci navždy. :)

      Smazat